Mert szerette volna, hogy szabadon eldönthesse, merre tovább?
Nem amiatt, hanem mert az embernek nehéz szembesülnie azzal és elfogadnia, hogy a nagyszüleinek egyre fogy az ereje. Ők az utolsó energiájukig dolgoztak a szőlőben, de ahogy fáradtak, sorra el kellett adniuk a területeiket. Amikor már az utolsó darabtól is meg kellett volna válniuk, számomra is nyilvánvalóvá vált, hogy át kell vennem tőlük a feladatot. De ez nekem akkor nem volt teher, sőt a megérkezés érzése fogott el. Megnyugodtam, hogy van itt dolgom, sőt itt van dolgom. Később céltudatosan kezdtem visszavásárolni az őseim régi szőlőit, például azt a Kővágó-dűlőt, amit még az üknagymamámék telepítettek.
Hogy fogott neki huszonéves lányként a borászkodásnak?
Teljesen bizonytalanul, emlékszem, mikor 2009-ben először készítettem bort, nagyapám már nagyon beteg volt, én meg szaladgáltam be hozzá a pincéből a szobájába: „Nagyapa, kipréseltük a szőlőt, mi a következő lépés, hogyan csináljak jó bort?”
Emlékszik, mit válaszolt?
„Kislányom, jó bort jó szőlőből lehet csinálni” – ezt mondta, és abszolút igaza volt. Ezzel a szemlélettel dolgozom azóta is, de a férjem nélkül nem tudtam volna felnőni a feladathoz.
Ő is idevalósi?
Tamás szülei sátoraljaújhelyiek, de aztán elkerültek innen, így mi már Budapesten találkoztunk. Elkezdtünk randizni, elhoztam Tállyára, megmutattam az első boraimat, amelyekről ő udvariasan azt hazudta, hogy nagyon jók, és mondta, hogy milyen tehetséges vagyok. Onnantól kezdett ez közös úttá formálódni. Tulajdonképpen mindketten hazatértünk ide.
Akkor a Szóló név nem magányos vállalkozást jelent.
Nem, a Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack című népmeséből jött az ötlet. A szóló szőlő nekünk azt jelenti, hogy a bor a szőlőről mesél, a szőlő pedig a borból szól vissza. A bor egyfajta kapocsként működik az ember és a föld között.
A szavaiban érződik a natúrborászokra jellemző természetközeli felfogás. a Kezdetektől ez volt az irány?
Tulajdonképpen már nagyapám hozzáállása sem állt messze a natúrborászokétól. Igaz, ő permetezett, de a szüret után nem szűrte, nem derítette a bort, csak egyszer fejtette, és kevéske ként tett hozzá, amúgy hagyta a maga tempójában érni. Én ezt az egyszerű felfogást hoztam otthonról, de mindenfajta tudatosság nélkül. Aztán mikor elkezdtem saját bort készíteni, elvégeztem egy borásziskolát, mert tisztában akartam lenni a technológiákkal, újításokkal. Ráadásul azt is gondoltam, hogy az a tudás, amit nagyapám adott át nekem, kevés, de ma már pontosan tudom, hogy nem volt az. Ezután elmentem gyakorlatra a közeli Bott pincészetbe, ahol már 2013-ban organikusan művelték a szőlőt, náluk láttam, hogy megoldható gyomirtó és felszívódó szerek nélkül, innen jött nekem is a bióvonal. Natúrborokat csak később, 2016-tól készítünk.